TÜRKİYE’NİN İLK COĞRAFİ İŞARETLİ TAHİNİ: FETHİYE TAHİNİ
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
TÜRKİYE’NİN İLK COĞRAFİ İŞARETLİ TAHİNİ: FETHİYE TAHİNİ
209 Kişi tarafından okundu 29/03/2021
 
 
 Açıklama

Türkiye’nin ilk coğrafi işaret tescilli tahini; ‘Fethiye Tahini’ oldu. Bölgeye özgü susamlardan yapılan ve ‘Çifte Kavrulmuş’ özelliğine sahip Fethiye Tahini, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret almaya hak kazandı.

FTSO’nun 2019 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü ‘Fethiye Tahini’ coğrafi işaret çalışmaları sonuca ulaştı. Türk Marka ve Patent Kurumu, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Fethiye Tahini’ coğrafi işaret dosyasını inceleyip uzmanların onayına sunduktan sonra tescil kararını verdi. Böylece, ‘Fethiye Tahini’ Türkiye’nin ilk coğrafi işaret tescilli tahini oldu. Coğrafi işaret tescil belgesini FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Ankara’da Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan’ın elinden aldı.

Fethiye Tahini’nin Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ikinci coğrafi işaretli ürünü olduğunu hatırlatan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “‘Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerel ürünlerin ekonomiye katılması için yaptığımız çalışmaların en önemlisi coğrafi işaret tescil çalışmaları. Bir ürünün coğrafi işaret alması; ürünün markalaşması, tanıtımda benzerlerinin önüne geçmesi, kısacası fark yaratması için önemli bir itici güç. Susam bölgenin yüzyıllardır en önemli tarımsal ürünlerinden biri. Eski kaynaklar, Osmanlı arşivleri de bunu doğruluyor. Son yıllarda üretimi azalsa da coğrafi işaret tescili sonucu Çifte Kavrulmuş Fethiye Tahini’ne olacak rağbet ile susam üretiminin artacağına hatta Fethiye Tahini’nin ihracat kapılarını bile zorlayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin ilk coğrafi işaretli tahini bölgemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

Bölgenin önemli tarımsal ürünlerinden olan ve yöreye özgü susamdan üretilen Fethiye Tahini; çifte kavrulma özelliği ve %60’lara varan yağ oranı ile benzerlerinden ayrılıyor.

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007